Skip to main content

İpek TUZCUOĞLU

İzmir’de doğan oyuncu ilk, orta, lise öğrenimini İzmir de tamamladı. Özel Ressamoğlu Bale Stüdyosunda 13 yıl bale eğitimi aldı. İzmir Devlet Tiyatrosunun ’ Boyfriend’ adlı oyununda, dansçı kadrosunda bir sezon görev aldı (1988).

Aynı yıl İzmir Devlet Tiyatrosunun stajer oyuncular için açtığı sınavı kazandı ve İzmir Devlet Tiyatrosunda’ Meddah’ adlı çocuk oyununda, bir yıl sözleşmeli oyuncu olarak çalıştı. Daha sonra, H.Ü Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümü sınavlarını kazandı. 1994-1995 öğretim yılında mezun oldu.

Bir yıl boyunca Ankara “da ,Devlet Tiyatroları Çocuk Ve Gençlik Tiyatrosu bünyesinde Dört Köşe Palyaçolar isimli oyunda görev aldı. Sinema  kariyerine 1995 yılında
Memduh Ün ( Ona Sevdiğimi Söyle ) ve Mesut Uçakan’ın ( Ölümsüz Karanfiller) sinema filmleri ile başladı.

Bir çok tv dizisi ,tv filimi ve sinema filminin yanı sıra tv programları da yapan oyuncu,aynı zamanda üniversite ve stk ların film festivallerinde jüri üyeliği yaptı. Malatya Uluslarası Film Festivali nin 2016 ve 2018 yıllarında danışmanlığını yapan oyuncu, meslek birliği BİROY ‘un temsilcisi olarak Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Destekleme Kurulun”da iki yıl kurul üyeliği yaptı.

Yıllar içinde ulusal ve uluslararası markaların reklam yüzü de olan oyuncu,mesleki kariyerini İstanbul da sürdürmektedir. Halen sinema, tv dizi oyunculuğu ve tv program sunuculuğu yapmaktadır.