Skip to main content

Berktay AKYILDIZ

1979 doğumlu olan Akyıldız ilkokul yıllarında klasik müzikle tanıştı ve okul hayatı boyunca müzikle ilgilendi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde okurken EuropeanVoices İstanbul çoksesli korosuna girdi ve koro müziğine ilgi duydu. Üç sene bu koroda şef asistanlığı yaptı. Viyana’da koro eğitmenliği ve şeflik eğitimi aldı ve EuropeanVoices İstanbul korosunun şefi VijayUpadhyaya ile çalıştı. 2005’te Avrupa Birliği destekli "European Horizonsand Mosaic Programme” dahilinde; Viyana Üniversitesi, Avusturya Liseliler Vakfı ve Avusturya Kültür Ofisi’nin ortaklaşa düzenlediği “ChoirWorkshopsand Concert Tour in Turkey” projesinin proje asistanlığını üstlendi.

Bu proje kapsamında Anadolu’nun çeşitli illerdeki müzik eğitim fakültelerinde ve konservatuarlarda koro müziği ve eğitimi, vokal teknik ve Avrupa müzik tarihi hakkında çalışmaların yapılmasına ve Türkiye dışında da, Suriye, Lübnan, Gürcistan ve Ermenistan’da koro konserleri turnesinin gerçekleştirilmesine yardımcı oldu.

2007’de Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü Korosu’nu kurdu ve Avrupa çoksesli müziğini konu alan birçok konser verdi. Çeşitli çoksesli korolarda korist ve şef olarak da bulunan Akyıldız 2005’ten bu yana EuropeanVoices İstanbul çoksesli korosuyla, 2006’dan bu yana Ruhi Su Dostlar Korosu’yla çalışmalarına devam etmektedir.