Skip to main content

Ersin Ayhan

1973 yılında doğdu.
İlk ve orta öğrenimimi Kocaeli’ de tamamladı. 1996-1997 eğitim öğretim yılında Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro oyunculuk bölümünden mezun oldu.
1997 yılında Konya Devlet Tiyatrosu’na atanarak profesyonel hayata başladı.
1998 yılında Konya Tömer’ de Diksiyon dersleri verdi.
1999 / 2004 yılları arası Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda diksiyon ve makyaj dersleri verdi. Konya Devlet Tiyatrosu’nda otuza yakın oyunda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak görev aldı.
2008 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda göreve başladı. Giordano Bruno, Galilei’nin Yaşamı, Kerbela ve Nalınlar adlı oyunlarda görev aldı.
2008 yılında doğaçlama tiyatro grubu “Bunlar Onlar” da, Ankara Sanat Tiyatrosu ve çeşitli sahnelerde çalıştı. 2009-2011 yılları arasında Ankara Müjdat Gezen Sanat Merkezinde oyunculuk ve diksiyon dersleri verdi, “Bir Tutam Çehov” adlı oyunu yönetti.
2010 yılında Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ nda oyunculuk dersleri verdi.
2014 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olan Nalınlar adlı oyundaki ‘’Muhtar’’ rolü ile Sadri Alışık Anadolu ödülleri, Müzikal ya da Komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.
2014 Yılında Konya Devlet Tiyatrosunda “Pinokyo” adlı oyunu yönetti.
2017 yılında uyarlamasını yaptığım “Güzel ve Çirkin Müzikali” adlı oyunu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunda yönetti.
2018 yılında İzmir Devlet Tiyatrosu’na atandı.
2019 yılında uyarlamasını yaptığı “Heidi” adlı oyunu, Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda yönetti.
2021 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunun kuruluşunda jüri olarak bulundum. Aynı zamanda Tiyatronun açılış oyunu olan “GÜVERCİN ÇOCUKLAR” adlı oyunu yazdı ve yönetti.
2022 yılında İzmir Mozart Akademi adına yönettiği “Annie” adlı müzikali İstanbul Zorlu PSM, İzmir DOB sahnesi ve Ankara Akün sahnelerinde sahneye taşıdı.
 2023 yılında uyarlamasını yaptığı “Güzel ve Çirkin” adlı müzikali Denizli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda yönetti.

UYARLAMALARI
Mutluluk Oyunu Pollyanna, Heidi, Güzel ve Çirkin, Küçük Prens, Geçmiş Olsun.

YAZDIKLARI
Sihirli Kibrit, Güvercin Çocukla. “KURUMSAL TİYATROLARDA İDEAL ÇOCUK TİYATROSU” adlı projesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi adına; Türkiye Belediyeler Birliği Çocuk Dostu Şehirler proje yarışmasına katıldı. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın çocuklarını odak alan, Türk Kültürünü tanımalarına katkıda bulunacak “ÇOCUKLUĞUNU ÇOCUĞUNLA YAŞA-SOKAK VE ÇOCUK FESTİVALİ” adlı projeyi yazdı.

TV PROGRAM / DİZİ
Komşu Köyün Delisi (TRT)
Grup Şurup (TRT)
Dikkat Eğlence Var (TRT)
Kertenkele (ATV)
Kalbim Ege’de Kaldı (Kanal D)
Yasak Elma (Kanal D)
XY Kromozomu (Sinema Filmi)