Skip to main content

Altan Alkan

1970 Ankara doğumlu Altan Alkan sanat yaşamına 1987 yılında Altındağ Belediyesi Gençlik Tiyatrosu’nda başladı. Burada Devlet Tiyatrosu’nun değerli yönetmenleri  Yıldıral Akıncı ve Tayfun Orhon yönetiminde Büyücü Hoca, Ben Orhan Veli, Keşanlı Ali Destan’ı oyunlarında görev aldı.

1989 da Ali Hürol ile birlikte çalışmaya başladı. Burada Ziraat Bankası Çocuk Tiyatrosu, Etibank Sanat Tiyatrosu ve Etibank Çocuk Tiyatrosu’nda İşte Paris, Hangisi Karısı gibi büyük oyunlarında ve pek çok çocuk oyununda görev aldı. Kendi yazdığı “Bir Çiçektir Dünyamız”  adlı çocuk oyunu yine Etibank Çocuk Tiyatrosu bünyesinde Ali Hürol yönetiminde sergilendi.

Aynı  yıllarda TRT Ankara Televizyonu’nda seslendirme sanatçısı olarak çalışmaya başladı.

1992-93 sezonunda Ankara Sanat Tiyatrosu’na geçti . Burada Rutkay Aziz yönetiminde Sakıncalı Piyade, Altan Gördüm yönetiminde 403. Km adlı oyunlarda rol aldı.

Gökkuşağı Oyuncuları Tiyatrosu ile birlikte yönetmen Cezmi Baskın’ın rejileri ile Özgürlüğün Bedeli ve Midirfillik adlı oyunlarda çalıştı.

1995  Mustafa Kemal Üniversitesi’nde diksiyon ve etkili konuşma dersleri verdi.

1996 TESK FM de Haber spikeri ve program yapımcısı ve sunucusu olarak, Capital Radio da haber spikeri olarak görev aldı.

1997-1998 NTV Haber Kanalı’nda Haber Seslendirmeni olarak görev aldı.

1998 Tiyatro Hayal Perdesi’ni kurdu.

Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Levent Niş’in yönettiği Barış Gezegeni ve Gül Gökçe’nin yönettiği  İki Kova Su adlı çocuk oyunlarında rol aldı.

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Mustafa Mutlu ve UNİMA idaresinde düzenlenen eğitiminle Karagöz Sanatçısı olarak yetiştirildi.  Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği UNİMA Yönetim Kurulu üyesi seçildi.

2003 yılında kurulan Kanal B Televizyonu’nda Ana Haber Spikeri  olarak göreve başladı.

2006-2009 Başkent Üniversitesinde diksiyon ve etkili konuşma dersleri verdi

Günce ve Genç Düşünce programlarında yapımcı/sunucu olarak çalıştı. Bütün Dünya Dergisi’ne  Habercik köşesini hazırladı.

BBC Türkçe ve MAG dergilerinde fotoğrafları yayınladı. Çeşitli resim katologları için fotoğraf çalışmaları gerçekleştirdi.

Behzat Ç. Ankara Yanıyor  filminde rol aldı.

2010 Kentpark AKM Sahne’de Peter Pan Ve Arkadaşları Sihirli Kitabın Peşinde adlı çocuk oyununu yönetti.

Halen Tiyatro Garaj 1112 de oyuncu.