Skip to main content

SİNEMA VE SAHNE SANATLARI OYUNCULUK ATÖLYESİ - MEB

Programın Amacı

Oyuncu olmayı hedefleyen katılımcıları bilinçli ve ciddi bir eğitim süreci neticesinde tam donanımlı bir şekilde yetişmelerini sağlayıp sanata ve kültüre kazandırmak. Sadece yetiştirmekle kalmayıp katılımcıların kendi yeteneklerini sergileyebileceği alanları açmak (Tiyatro – Sinema – TV) bu alanlarda rol oynama sorumluluğunu vermek ve sonucunda da yaşanacak mutluluğu ve gururu beraber paylaşmak.

Programın İçeriği

Program geniş kapsamlı olup oyuncu olmak isteyen katılımcıya; Kendini fark etmeyi sanatsal yanını ortaya çıkarmayı, Yaratıcılığını ve hayal gücünü çalıştırmayı ve kuvvetlendirmeyi, Hayata daha derin ve daha hassas bakabilmeyi, Vücudunu kullanabilmeyi, Etkili ve güzel konuşabilmeyi, Oyunculuk potansiyelini geliştirmeyi öğretir. Başarıya giden yolda disiplin, sevgi, özveri ve neşenin birbiriyle harmanlanarak sunulduğu keyifli bir eğitim sürecini içerir.

Sinema ve Sahne Sanatları Oyunculuk Atölyesi; 5+5+6 olmak üzere toplam 16 aylık süreçten oluşmaktadır.

İlk dönemin dört aylık sürecinde, Temel Oyunculuk, Diksiyon, Şan ve Hareket dersleri verilmektedir. Son bir ay ise Tirada Hazırlık ve Tirat Üzerinden Diksiyon Çalışması olarak tamamlanır.

2. beş aylık sürecin dört ayı, Oyunculuğa Yönelik Tirat Çalışmaları, Diksiyon, Şan, Dans ve Metin Çözümleme dersleri eklenerek devam eder. Eğitimin son bir ayı ise Kamera Oyunculuğu dersi eklenerek tamamlanır. Son altı aylık eğitim (atölye) sürecinde ise öğrenciler, Audition’a Hazırlık dersi ile başlar ve sahne eğitmenleri (yönetmen) eşliğinde oyun çalışmasına geçiş yaparlar. Oyun seçimi yapıldıktan sonra oyun üzerinden Metin Çözümleme dersi eklenir. Bu eğitimin sonunda hazırlanan mezuniyet oyunları, Akademimizde bulunan “Sahne Çolpan İlhan ”da, halka açık olarak seyirci karşısına çıkacaktır.

Seyirci ile ilk defa buluşan öğrencilerimiz mezuniyet oyunlarından sonra oyun performansları ve eğitim süresi içinde ki sanatsal disiplin ve ciddiyetleri, ekip ruhuna uyumları, derslere devamlılıkları, kurum içi davranışları, algı ve sezgi yükseklikleri de dikkate alınarak SAKM Sanat ve Cast birimlerine seçilme hakkı kazanırlar. Böylece, hem Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu'nun çocuk, gençlik ve yetişkin oyunlarında oynama, hem de SAKM tarafından yapımı gerçekleştirilen çeşitli sinema, dizi, reklâm projelerinde yer alma şansını yakalarlar. Ayrıca işbirliği içinde olduğumuz oyuncu ajanslarına da yönlendirilerek dış yapımlarda görev alma şansı bulurlar. SAKM Cast ve Sanat'a seçilen öğrenciler burslu olarak hizmet içi eğitimlerine devam ederler.