Skip to main content

Serhan SÜSLER

1977 yılında İstanbul’da doğdu. Tiyatro oyunculuğuna 1997 yılında Akademi İstanbul’ da Neil Simon Fleckmann’ ın yönettiği Harold Pinter’ ın The Lover adlı oyunu ile başladı. Burada Djamel Fellouhe’ den dersler aldı. Aynı yıllarda İstanbul Devlet Tiyatrosu’na girdi. Cyrano de Bergerac, Küçük Adam Ne Oldu Sana, Çok Geç Olmadan, Kral Lear, Don Quijote, Uyarca, Ölüleri Gömün oyunlarında rol aldı. Burada Civan Canova, Musa Uzunlar, Hakan Vanlı, Çetin Tekindor, Bülent Emin Yarar, Levend Öktem, Mahmut Gökgöz, Taner Birsel gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı. 

T.C. Haliç Üniversitesi Konsevatuvar bölümünde dört yıl tam burs ile Müşfik Kenter, Kadriye Kenter, Zeka Müftüoğlu, Atilla Şendil, Emre Kınay, Meral Tunalı, Atilla Birkiye, Metin Balay, Server Acim gibi ustalardan dersler alarak üniversite eğitimini tamamladı. 2008 yılında Don Kişot Tiyatro ile sahnelenen ‘Dalga’ adlı oyundaki rolüyle Lions En İyi Ensemble ve Afife Jale Genç Kuşak Özel Ödülü kazandı.

Kültür Bakanlığı desteği ile Londra Westend ve Milli Tiyatrosu’na dokuz ay boyunca gözlemci olarak dahil oldu. Maurice Gran ve Rory Feeney'nin yönettiği oyun provalarına ve workshoplara katıldı. Devlet Tiyatrosu  Uyarca adlı oyunda, TiyatroKedi ‘de Kamelyalı Kadın,GalataPerform’da Romeo ve Elisa oyunlarında oynadı.  Birleşik Krallık'ta oyunculuk eğitimi veren okullara ve Türkiye'deki Konservatuvarlara öğrenci hazırladı. Nihat İleri ve Levent Öktem'in rol aldığı oyunlarda yardımcı yönetmenlik yaptı.  Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda, TV reklamlarında ve TV dizilerinde rol almakta.

Gece Martıları’nda (38. Altın Portakal en iyi dramatik orta metraj ödülü) Zuhal Olcay ile birlikte çalıştı. Ateşin Düştüğü Yer filmi 2012 Montreal film festivalinde yabancı dilde en iyi film ve Fipresci  ödülü aldı.  

Kendi kurduğu Tiyatro Kaos’ta Edmond adlı oyunda Edmond rolüyle oyunculuğa devam etti. 2012’de Tiyatro Boyalıkuş’ta İç Ses adlı oyunda İç ses rolünü seslendirdi.  

2013 Houston Film Festivali’nde yapımcılığını üstlendiği “Bir Vampirin Masumiyeti” filmi ile  Remy ödülü aldı.Bir çok tanıtım filmi yapımı ve yönetimine imza atmıştır.

 

Oyunculuk yaptığı Tiyatro oyunları: 

Nehrin Solgun Yüzü-Ahmet Levendoğlu(2017)

Alamut  -Zafer Kayaokar(2016)

Ölüleri Gömün-Şakir Gürzumar(2012

İç Ses-Jale Karabekir(2011)

Dalga-Şakir Gürzumar(2010)

Edmond-Tiyatro Kaos(2010)

Uyarca-Şakir Gürzumar(2008)

Romeo ve Eliza-Genco Gülan(2007)

İz-Yeşim Özsoy (2007)

Don Kişot-Seda Yıldız(2006)

Küçük Adam Ne Oldu Sana-Yılmaz Onay(2006)

Pof’la Paf-Deniz Akel(2005)

Çok Geç Olmadan-Orhan Kurtuldu(2005)

Kamelyalı Kadın-Hakan Altıner (2004)

Savaş ve Barış –Müşfik Kenter(2004) 

Bozuk Düzen-Müşfik Kenter(2003)

Bütün Oğullarım-Zekai Müftüoğlu(2004)

Kral Lear-Roxanne Rogers(2002)

Cyrano De Bergerac-Işıl Kasapoğlu(1999)

The Lover-Neil S. Fleckmann(1998)

 

Oyunculuk yaptığı diziler:

Filinta, İyi, Böyle Bitmesin, Annem, Kollama, Çemberimde Gül Oya, Üvey Baba , Pilli Bebek,

Binbir Gece, İşte Benim, gibi dizi filmlerinde oynadı