HERKESİN BİLDİĞİ SIRLAR

Yazan - Yöneten : YAVUZ ÖZKAN
Dekor Tasarım: ETHEM ÖZBORA
Kostüm Tasarımı: ÇOLPAN İLHAN - FARUK SARAÇ
Işık Tasarımı: YAKUP ÇARTIK
Yönetmen Yardımcısı: TUĞBA ERDEM
Fotoğraf: FOTOĞRAFHANE
Oynayanlar : AYDA AKSEL / SELÇUK YÖNTEM.

“HERKESİN BİLDİĞİ SIRLAR” 1990 yılında çektiğim “Büyük Yalnızlık” isimli filmden sahneye uyarladığım bir oyun.

İki kişiyle başlayıp biten filmde, Sezen Aksu ve Ferhan Şensoy ölçülü ve etkili bir oyunculukla beni çok heyecanlandırmışlardı.

Filmi oyuna bire bir aktarmadım. Aktaramazdım da. Çünkü sinemanın sayısız olanaklarıyla tiyatro sahnesinin sınırları arasındaki fark, değişiklik yapmamın birinci nedeniydi. Bir başka ve önemli neden ise 1990 yılından günümüze toplumsal yaşamdaki hızlı değişimin günlük yaşantıya yansımasındaki farklılıklardı. Ben sahnede gördüğümüz iki kişinin çok özel sayılabilecek durumlarını gözden geçirirken yaşadıklarını hayatın içinden damıtmaya çalıştım.

Ayda Aysel ve Selçuk Yöntem'in mükemmel oyunculuklarıyla, birbirini seven ama birbirine bir türlü ulaşamayan yaşamla baş etme çırpınışlarını anlatmaya çalıştım. Bu noktada, coşkulu, kendisiyle baş edemeyen zaman zaman kendi sesinin ardına takılan, çok konuşan, mutluluğu yakalama ve insana ait değerleri savunma konusunda bazı ipuçları bulup bunu yaşama geçiremeyen bir adamla, hayatı daha farklı inceliklerle algılayan, coşkuyu, sevinci dinginliğin süzgecinden geçirerek yaşamaya bir kadının iç hesaplaşmalarını anlatmaya çalıştım.

Yaşam, insanoğluna sunulan en değerli armağandır diye düşünüyorum. Doğumdan ölüme bu harikulade yolculukta “hayatın sırlarını keşfetmek” yerine günümüzün değerlerine tapınmanın daha baskın hale geldiği bir eğilime dikkat çekmeye çalışıyorum.

Yavuz ÖZKAN

Yukarıya Çık