DANS TİYATROSU PERFORMANS ATÖLYESİ

Programın amacı; Her biri sanatçı adayı olan katılımcılarda oyunculuk ve dans eğitiminin önemli bir parçası olan bedensel farkındalığı oluşturarak, bedenlerini etkin ve verimli kullanmalarını sağlamak ve onları sahne gösterilerine hazırlamaktır.

          Atölyede katılımcıların; müzik, dans, tiyatro, hareket, görsel sanatlar, disiplinleri arasında geçişler yaparak modern dans ve çağdaş dans tekniklerinin pratik uygulamasına dayalı bir eğitim almaları planlanmaktadır.

          Katılımcılar her atölye çalışma saatinde, öncelikle   çağdaş dans dersi alacaktır. Bu  çalışma Laban ve Cunningham tekniği temelinde olacaktır. Isınma sürecinin ardından bireysel, ikili ve grup olarak hareket ve fiziksel anlatım diline yönelik kompozisyonlar üreterek  yaratıcılıklarının gelişmesi öngörülmektedir.

 

Atölyede uygulamada öncelikler;

  1. Katılımcının bireysel ve grup çalışmaları ile zihin ve vücut koordinasyonunu geliştirmek. Böylece sahne üzerinde "bedensel duruş" bağlamında etkileyici ve estetik bir bütünlük kazanmasını yardımcı olmak,
  2. Öğrencinin nefes -hareket koordinasyonunu oluşturmak,
  3. Kuvvet - esneklik çalışmaları yapmak,
  4. Sahne dövüşü pratik eğitimini vermek,
  5. Rudolph Laban temel prensiplerinden " alan, beden,efor, biçim" olgularını Bartneif tekniği ile bütünleştirerek sanatçı adayının fiziksel açıdan teknik gelişimini hızlandırmaktır.

         Atölye; performans  kariyerlerini  tiyatro oyunculuğu üzerine planlayan ya da   alternatif performans ve çağdaş dans yaklaşımlarını benimseyen, fiziksel tiyatro ve çağdaş dansla ilgilenen kısaca tiyatro ile  dans unsurunun birlikte  öğrenmeyi isteyen farklı artistik kaygıları ve hedefleri olup kendi bedensel anlatım kalitesini geliştirmeyi hedefleyen tüm öğrenci adaylarına açıktır.

         Sahnede  fiziksel aksiyon  gerektiren her türlü hareket unsurunun gereksiz efor sarf etmeden nasıl yapılabileceği ile ilgili çalışmalarla devam edecek olan  atölye süreci kurum sahnesinde yapılacak “Dans - hareket – tiyatro” performansı ile sonuçlanacaktır.

         Bu performansla beraber edinilen birikimler sahne üzerinde sınanarak katılımcıların  özgüvenlerini oluşturmaları ve teknik bağlamda kapasitelerini arttırmaları,  yaratıcılık konusunda beden dilini nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri, Sakm eğitmenleri ve katılımcılar tarafından gözlemlenmiş olacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi ortaya çıkacak performansın "SAkm Dans Tiyatrosu Performans Atölyesi" başlığı ile İstanbul da  ve turne bazında farklı sahnelerde gösterilerle izleyiciyle buluşması  hedeflenmektedir.

Eğitmenler ve Yaratıcı Kadro;           Eğitmen & Koreograf: Alparslan KARADUMAN
                                                             Eğitmen: Ahu ÇAT
                                                             Asistan Eğitmen: Ali Ertekin


Eğitim süresi;             Çarşamba 18:30 – 21:15
                                    Cumartesi & Pazar 11:00 – 13:45
                                    Haftada 3 gün toplam 9 saat          
                                    Toplam 4 ay 144 saat

1. 4 ay 144 saat;
                          Modern & Çağdaş Dans                    96 saat
                          Anatomi Bilgisi                                  4 saat
                          Dans Tarihi                                        2 saat
                          Eşli Çalışma                                       42 saat


2. 4 ay 144 saat;
      
          2. 4 ayın tamamı yapılacak performansın prova süreci olarak tüm ders saatleriniz kapsayacaktır.

 

Yukarıya Çık