SAFA ÖNAL

Safa ÖNAL , 17 Aralık 1931 tarihinde babasının görev yeri Nevşehir , Avanos‘da doğmuştur.  Nişantaşı Ortaokulu’nda okudu. Haydarpaşa Lisesinden mezun oldu.

1945 yılında kısa öyküler yazarak yazarlığa başladı. Bir yandan da çeşitli dergilerde çalıştı. Daha sonra senaryo yazmaya başladı. Safa Önal’ın filme çekilmiş 395 senaryosu vardır. Bu bir dünya rekoru olarak da 2005 yılında, Guinness Rekorlar Kitabı tarafından onaylandı. En fazla filme çekilmiş senaryo sahibi kişi olarak kitaba girdi.

1961 yılına kadar gazetecilik yapar. 1953’te ilk senaryosu olan “Kanlı Para” sayesinde Yeşilçama “İnleyen Nağmeler” adlı filmle ilk kez yönetmenliği dener.

1973 yılından itibaren de yönetmenliğe başlayarak 40’a yakın film yönetti. Çok sayıda fotoroman senaryosu da yazmıştır. Bunlardan en çok bilineni olan “Beyaz Şemsiye” adlı fotoromanda Türkan Şoray  ve Cihan Ünal da rol almıştır.

Safa Önal, 2007 yılında yaptığı son filmle yönetmenliği bıraktı. Safa Önal, Senaryo Yazarları Derneğinin Kurucu üyesi ve Başkanlığını yapmaktadır.

Safa Önal kurumumuzda "Senaryo Yazarlığı ve Genel Edebiyat İlişkileri" atölye çalışmaları yapmaktadır.

Yukarıya Çık