İLKER BARIŞ

Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği öğrencisiyken, 1985’te TRT Ankara Radyosu’na radyo tiyatrosu, arkası yarın ve çocuk bahçesi yazarak dramatik yazın hayatına başladı. 

1990 senesinde A.Ü. D.T.C.F Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Bilim Dalı’nda lisans okumaya hak kazanıncaya kadar radyo oyunları yazdı, Ankara’da Dördüncü Boyut Tiyatro Topluluğu ile birlikte amatör tiyatro yaptı. Susam Sokağı Türkiye’nin çalışmalarında yer aldı, metinler yazdı.

D.T.C.F. öğrenciliği sırasında TRT dizileri Sonradan Görmeler ve Sahte Dünyalar’da senaryo yazarlığı yaptı. Tobav’ın düzenlediği oyun yazma yarışmasında Nöbetçi Evlendirme Dairesi, Unutmadan Talat ve Hürmüz Evde Kaldı adlı oyunlarıyla Gençlik oyunu, Düşçü Dedenin Düşleri adlı oyunuyla Çocuk oyunu ödülleri aldı.

1994’te mezun olmasından günümüze kadar Yalan Dünya, Kördüğüm, Karakolda Ayna Var, Çocuğun Var Derdin Var, Keje, Ödüle Bak Ödüle, Şaşkın Magazinciler, Dumanlı Yol, Kızma Birader, Aşka Sürgün, Erkekler Ağlamaz, El Bebek Gül Bebek, Genco, Elif, Vurgun ve 1 Kadın 1 Erkek adlı televizyon dizilerinde; Doz, Azad, Yaralı ve Hoş Geldin Hayat adlı sinema filmlerinde senaryo yazdı. 

Yukarıya Çık