FEHMİ GERÇEKER

Fehmi Gerçeker, uluslararası ödüller kazanmış  çeşitli belgesel film, TV programları  ve sahne yapımlarına imza atmıştır.

 New York'da TV ve Film yapımcı ve yönetmenliği konusunda mastırını tamamladıktan sonra,  çeşitli kültürel filmler ve TV programları yapımcılığını gerçekleştirmiştir. Yapımcı ve yönetmeni olduğu  "Behind The Camera" TV dizisi (Agnes Varda, Louise Malle, George Roy Hill, Sam Shaw, John Sayles. Gibi kişilerle oluşan 11 adet program) ile  ABD' DE AYIN TV YAPIMCISI seçilmiştir.

1988'den beri New York un çeşitli sahnelerinde tiyatro oyunları yönetmektedir..Bunlardan biri olan,  Mesnevi den uyguladığı Healing of The Heart (Kalbin Tedavisi)  ABD de ilk olarak Mevlana nın bir eserinin sahneye uygulanmasıdır. Bu oyun çeşitli özel ödüller almıştır.

Yapımcı ve yönetmeni olduğu, Rumi Special (Mevlana Özel)  adlı sahne programını  New York, Paris,  Berlin ve İstanbul  da gerçekleştirmiştir.

Yönetmeni olduğu sahne ve film çalışmalarında; Ben Gazzara, Vanessa Redgrave, Eva Mattes...gibi dünyaca ünlü oyuncular yer almıştır.

ABD (New York) ve Brezilya (Bahia) da gerçekleştirdiği New York Ekolü Film Yapım Atölyesi ve Kamera Önü Oyunculuk Atölye çalışmalarına Türkiye de devam etmektedir. 2010 yılından beri Haliç Üniversitesi Konservatuar bölümünde, Kamera Önü Oyunculuk dersi vermektedir.

Bugüne kadar film yapımı ve sahne çalışmaları gerçekleştirdiği ülkeler; Türkiye, ABD, Kanada, Brezilya, İspanya, Portekiz, Hollanda, Fransa, İngiltere, Finlandiya, Senegal, Mısır ve Küba'dır.

Fehmi Gerçeker, kurucusu olduğu, FGP Prodüksiyonun  New York (Soho) ve İstanbul (Tünel) yapımevleriyle çalışmalarını sürdürmektedir

 

Fehmi Gerçeker Türkiye’nin bazı “İLK”lerini gerçekleştirmiştir;

·         sahneleyen yönetmen (1997)

·         İnteraktif DVD yapımcı/yönetmeni (2000) İTÜ le,

·         New York Film Yapım Atölyesi- ilk film yapım atölyesidir - (2001)

·         Sağlık Eğitimi CD-Rom serisi,

·         ‘Rumi Special’ sahne gösterimi yapımcı/yönetmeni (2001-2007) New York, Paris, Berlin İstanbul, İzmir

·         3 boyutlu Mo-Cap A teknolojisiyle yapılan 40 dakika süreli animasyon filmi yapımcı/yönetmeni (2008)

·         Dr. Clotaire Rapaille’nin çalışmalarını tanıtmış, Kültür Kodu kitabını yayınlamıştır. (2009)

·         Patrick Tucker’ın çalışmalarını tanıtmış, TV-Sinema Oyunculuk Sırları kitabını yayınlamıştır. (2010)

·         Nöropazarlama konusunu üniversite eğitimine sokarak bu konuda ilk ders veren kişidir. (2011-2012 güz dönem)

2006 yılından itibaren Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık bölümünde öğretim görevlisidir. 2010 yılından itibaren de Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümünde, Kamera Önü Oyunculuk dersleri vermektedir.

 

Yukarıya Çık