Skip to main content

Barış Yanç

1980 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk ve orta öğretimini Ankara’da tamamladıktan sonra 1996 yılında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Opera bölümünü kazandı ve bir yıl sınıf atlayarak 2002 yılında aynı okuldan mezun oldu. 1999 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinde çalışmaya başladı. Bu kurumda önce koro sanatçısı daha sonra solist olarak birçok eserde görev aldı.


2009 yılında kuruluş aşamasında Samsun Devlet Opera ve Balesine katıldı ve kurumun  ilk opera eseri olan Saraydan Kız Kaçırma operasında başrolü üstlendi. Kariyeri boyunca Türkiye’nin tüm operalarında aralarında; Sevil Berberi (Rossini), Saraydan Kız Kaçırma, Don Giovanni, Cosi Fan Tutte, Zaide, Sihirli Flüt (Mozart), Madama Butterfly, La Boheme(Puccini) Aşk İksiri (Donizetti) olmak üzere birçok eserde başrol olarak görev alan sanatçı, neredeyse tüm Karadeniz ve Doğu Anadolu illerinde opera sanatını tanıtmak ve yaymak adına turnelerde sahneye çıktı.


CSO, İzmir ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları ile konserler verdi. Son olarak kuruluş aşamaları devam eden KKTC Devlet Opera ve Balesi'nin ilk operası Arap Ali Destanı'nda görev alan sanatçı, halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Solist olarak görevini sürdürmektedir.