SADRİ ALIŞIK BİRİM SAHNE
İstanbul'da Sadri Alışık Kültür Merkezi bünyesinde BİRİM SAHNE adıyla yeni bir oluşum gerçekleşiyor.
BİRİM SAHNE, bugünün izleyicisine, bugüne dair sorular sorduracak, tartışmaya, düşünmeye davet edecek metinleri yeni ve özgür biçimsel denemelerle sunmayı hedefliyor. Sadece tiyatro metinlerini değil, roman uyarlamaları, müzikaller, bugüne farklı yorumlar getiren yazarların metinlerinden kolajlar da Birim Sahne'nin repertuarında yer alacak.
Tiyatronun tartışma yaratma ve birlikte düşünmeyi kışkırtan yapısından güç alan Birim Sahne, bugünün metinleri kadar geçmişin metinlerini de bugünün açısıyla yeniden üretmeyi hedefliyor. Toplumsal sorumluluğun gereği olarak genç yazarlara ve metinlerine açık olmayı önemserken, geçmişin birikimini de yeniden değerlendirmeyi amaçlıyor. Bu anlamıyla bakıldığında SAKM Birim Sahne; yetkin oyuncu kadroları, farklı sahne plastiği, reji anlayışı ve teknik destekle, dünya tiyatrosunun büyük metinlerini iddialı bir şekilde sahne üzerine taşımayı hedeflemektedir.
SAKM Birim Sahne, Sadri Alışık Tiyatrosu bünyesinde bir prodüksiyon mantığı ile çalışacaktır. Böylece yeni arayış ve uygulamalar konusunda cesur adımlar atabilecektir.

Yukarıya Çık