Sinema ve Sahne Sanatları Oyunculuk Atölyesi - MEB
Programın Amacı Oyuncu olmayı hedefleyen katılımcıları bilinçli ve ciddi bir eğitim süreci neticesinde tam donanımlı bir şekilde yetişmelerini sağlayıp sanata ve kültüre kazandırmak. Sadece yetiştirmekle kalmayıp katılımcıların kendi yeteneklerini sergileyebileceği alanları açmak (Tiyatro – Sinema – TV) bu alanlarda rol oynama sorumluluğunu vermek ve sonucunda da yaşanacak mutluluğu ve gururu beraber paylaşmak.

Programın İçeriği Program geniş kapsamlı olup oyuncu olmak isteyen katılımcıya; - Kendini fark etmeyi sanatsal yanını ortaya çıkarmayı, - Yaratıcılığını ve hayal gücünü çalıştırmayı ve kuvvetlendirmeyi, - Hayata daha derin ve daha hassas bakabilmeyi, - Vücudunu kullanabilmeyi, - Etkili ve güzel konuşabilmeyi, - Oyunculuk potansiyelini geliştirmeyi öğretir. Başarıya giden yolda disiplin, sevgi, özveri ve neşenin birbiriyle harmanlanarak sunulduğu keyifli bir eğitim sürecini içerir.

 
SAKM oyunculuk eğitimi 4+4+7 olmak üzere toplam 15 aylık süreçten oluşmaktadır. İlk 4 aylık süreçte, temel oyunculuk, diksiyon, şan ve hareket dersleri verilmektedir. 2. 4 aylık süreçte ise bu derslere dans, metin çözümleme, kamera oyunculuğu ve oyunculuğa yönelik tirat çalışmaları da eklenmektedir.
Son 7 aylık eğitim (atölye) sürecinde ise öğrenciler, sahne eğitmenleri (yönetmen) eşliğinde oyun çalışması yapmaktadırlar. Bu eğitimin sonunda hazırlanan mezuniyet oyunları, Akademimizde bulunan “Sahne Çolpan İlhan ”da,  halka açık olarak seyirci karşısına çıkacaktır. Seyirci ile ilk defa buluşan öğrencilerimiz mezuniyet oyunlarından sonra oyun performansları ve eğitim süresi içinde ki sanatsal disiplin ve ciddiyetleri, ekip ruhuna uyumları, derslere devamlılıkları, kurum içi davranışları, algı ve sezgi yükseklikleri de dikkate alınarak SAKM Sanat ve Cast birimlerine seçilme hakkı kazanırlar.
Böylece,  hem Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu'nun çocuk, gençlik ve yetişkin oyunlarında oynama, hem de SAKM tarafından yapımı gerçekleştirilen çeşitli sinema, dizi, reklâm projelerinde yer alma şansını yakalarlar. Ayrıca işbirliği içinde olduğumuz oyuncu ajanslarına da yönlendirilerek dış yapımlarda görev alma şansı bulurlar. SAKM Cast ve Sanat'a seçilen öğrenciler burslu olarak hizmet içi eğitimlerine devam ederler.

 

Program Kapsamındaki Dersler
  • - Sahne Bilgisi ve Uygulaması
  • - Rol Çözümlemesi
  • - Kamera Oyunculuğu
  • - Diksiyon
  • - Hareket
  • - Tiyatro Teorisi
  • - Dans
  • - Şan
  • - Doğaçlama
Pazartesi-Çarşamba / Salı–Perşembe / Cumartesi–Pazar günlerinde yapılmaktadır.
Haftada iki gün üç saat olmak üzere 15 ay (4+4+7) sürmektedir.
Çalışmalar Hafta içi 18.30-21.15 / Hafta sonu 11.00-13:45 / 14.00-16:45 saatleri arasındadır

Yukarıya Çık