SAKM CAST-SANAT PROJE BAŞVURULARI
Tarih : 2017-07-07 13:01:22

ÇOLPAN İLHAN & SADRİ ALIŞIK TİYATROSU 2017-2018 tiyatro sezonunda SAKM Cast ve SAKM Sanat oyuncularına proje oyun desteği vermeyi sürdürüyor. 
Proje sunmak isteyen SAKM Sanat ve Cast oyuncularının 2017-2018 tiyatro sezonu için yapmak istedikleri projelerin “Proje Dosyasını”  04 Ağustos 2017 tarihine kadar ÇOLPAN İLHAN & SADRİ ALIŞIK TİYATROSU müdürlüğüne  ulaştırmaları gerekmektedir.  
Kurul tarafından sahnelenmesi uygun görülen oyunlara aşağıda detaylı olarak açıklanmış olanaklar Tiyatro yönetimi tarafından sağlanacaktır. Proje sahibi ekiplerin gerçekleştirmesi gereken hususlarda aşağıda belirtilmiştir.  

SAKM TARAFINDAN SAĞLANAN OLANAKLAR:  

PRODÜKSİYON: Seçilen oyunun, yönetim tarafından belirlenen bütçe dâhilinde, dekor, kostüm, aksesuar, realizasyon giderleri SAKM tarafından karşılanacak olup gerekli tasarımlar yapılırken sahne olanakları, sahnenin kullanım koşulları ve bütçe göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecektir.  
OYUN PROVALARI: Kurul tarafından sunum yapmaları uygun görülen ekiplere sunum gününden bir gün önce ve sunum günü sahnede prova imkanı verilecektir.  Sahnelenmeye değer bulunan oyun veya oyunların tüm provaları kurum içinde yapılacaktır.  
SAHNELEME: Oyunlar programı SAKM tarafından belirlenen tarihlerde, Sahne Çolpan İlhan ve Zorlu Stüdyo sahnesinde oynanacak oyunların belirlenmesi yönetim tarafından yapılacaktır.  
TANITIM: SAKM oyunların basın tanıtımlarını basın danışmanı aracılıyla gerçekleştirecektir. SAKM sezon içinde gazete ilanı, facebook reklamı, sosyal medya tanıtımlarını gerçekleştirecektir.  
SÜPERVİZÖR VEYA YÖNETMEN DESTEĞİ: Kurum ekiplere seçilen oyunları için eğer yönetmeni yoksa yönetmen, yönetmenli oyunlar içinse süpervizör desteği verecektir.  
BASKILI MALZEME: SAKM sahnelenmeye değer bulunan ekiplerin afiş, broşür, aylık program gibi baskılı malzemelerin imalatını gerçekleştirecektir.  

EKİPLERİN GERÇEKLEŞTİRMESİ GEREKEN İŞLEMLER:  

TELİF: Ekipler başvuru yaptıkları oyunların telif haklarını (yazar, çevirmen, müzik) elde etmiş ve maddi yükümlülüklerini gerçekleştirmiş olmak zorundadır.  
PROVA: Ekipler oyun provalarını, sunum gününden bir gün önce ve sunum günü kurum içinde yapabilirler. Oyunun sahnelenmeye değer bulunması durumunda tüm provalar kurum içinde yapılacaktır.  
OYUNCU SEÇİMİ: Ekipler SAKM cast veya sanat biriminden olan oyunculardan oluşmalıdır, dışardan gelecek oyuncular rol dağılımları gözetilerek kurul onayıyla ekiplere katılabilir.  
İŞLETME: Oyunların sahnelenmesinden önce ve sonraki tüm bilet satış, tanıtım, dış sahne tahsisleri, gişe açılması, telif raporlarının hazırlanması, oyunun mali işlemlerinin yapılması dâhil oyunun tüm satış, pazarlama ve işletmesinden ekiplerin sorumludur.
 


*Sadri alışık tiyatrosu genel sanat yönetmenliği gerekli gördüğünde seçilen oyunların cast ve rejilerinde düzenlemeler ve değişiklikler yapabilir.
*Ekiplerin oyun seçimi yaparken, yeni nesil,  avangart ve alternatif oyunlara öncelik vermeleri, sahne koşulları, seyirci profili gibi koşullara dikkat etmeleri gerekmektedir.     

PROJE DOSYASI:


1.Oyun metni

2.Oyun yorumu, oyunun seçilme nedeni

3.Ekip listesi

4.Görev Dağılımı

5.Projenin teknik ve sanatsal olarak nasıl şekilleneceği (dekor, kostüm detayları)

6.Olası prova süresi ve hedeflenen ilk gösteri tarihi 


İSTANBUL BAŞVURULARI: TİYATRO MÜDÜRLÜĞÜ / YAVUZ AYTEKİN

ANKARA BAŞVURULARI: ÖĞRENCİ İŞLERİ / GAMZE OTO

Yukarıya Çık