SAKM CAST-SANAT PROJE BAŞVURULARI BAŞLADI
Tarih : 2017-02-16 14:27:59

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatromuz Sanat ve Cast kadrosuna gişe kaygısından uzak özgür ve alternatif projelere yaşam alanı sağlamak amacıyla 2.dönem proje başvurularını kabul etmeye başlıyor. 


Bu nedenle SAKM, 2017 – 2018 tiyatro sezonunda Sanat Ve Cast öğrencilerinin yapmak istedikleri oyun projelerine destek verecektir.
Proje sunmak isteyen SAKM Sanat ve cast öğrencileri 2017-2017 tiyatro sezonu için yapmak istedikleri projelerin “PROJE DOSYASI”nı  06.03.2017 Tarihine kadar İstanbul’da ÇOLPAN İLHAN & SADRİ ALIŞIK TİYATRO MÜDÜRLÜĞÜ Yavuz Aytekin’e. Ankara’da  Gamze Oto’ya ulaştırmaları gerekmektedir. 


PROJE DOSYASI:


1-Oyun metni


2-Yönetmen yazısı (yönetmenin yorumu, oyunun seçilme nedeni)


3-Ekip listesi


4-Görev Dağılımı


5-Dekor tasarımı  


6-Projenin teknik ve sanatsal olarak nasıl şekilleneceği

7-Olası prova süresi ve hedeflenen ilk gösteri tarihi 


8-Tahmini proje maliyeti 
 


SAKM TARAFINDAN SAĞLANAN OLANAKLAR:
 


PRODÜKSİYON: Seçilen oyunun, yönetim tarafından belirlenen bütçe dâhilinde, dekor, kostüm, aksesuar, realizasyon giderleri SAKM tarafından karşılanacak olup gerekli tasarımlar yapılırken sahne olanakları, sahnenin kullanım koşulları ve bütçe göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecektir. 


OYUN PROVALARI: Kurul tarafından sunum yapmaları uygun görülen ekiplere sunum gününden bir gün önce ve sunum günü sahnede prova imkanı verilecektir.  Sahnelenmeye değer bulunan oyun veya oyunların tüm provaları kurum içinde yapılacaktır. 


TANITIM: SAKM oyunların basın tanıtımlarını gerçekleştirecektir. SAKM sezon içinde gazete ilanı, facebook reklamı, sosyal medya tanıtımlarını gerçekleştirecektir.  SÜPERVİZÖR VEYA YÖNETMEN DESTEĞİ: Kurum ekiplere seçilen oyunları için eğer yönetmeni yoksa yönetmen, yönetmenli oyunlar içinse süpervizör desteği verecektir. 


BASKILI MALZEME: SAKM sahnelenmeye değer bulunanekiplerin afiş, broşür, aylık program gibi baskılı malzemelerin imalatını gerçekleştirecektir. 

 
    
EKİPLERİN GERÇEKLEŞTİRMESİ GEREKEN İŞLEMLER: 


TELİF: Ekipler başvuru yaptıkları oyunların telif haklarını (yazar, çevirmen, müzik) elde etmiş ve maddi yükümlülüklerini gerçekleştirmiş olmak zorundadır.  

OYUNCU SEÇİMİ: Ekipler SAKM cast veya sanat biriminden olan oyunculardan oluşmalıdır, dışardan gelecek oyuncular rol dağılımları gözetilerek kurul onayıyla ekiplere katılabilir. 

İŞLETME: Oyunların sahnelenmesinden önce ve sonraki tüm bilet satış, tanıtım, dış sahne tahsisleri, gişe açılması, telif raporlarının hazırlanması, oyunun mali işlemlerinin yapılması dâhil oyunun tüm satış, pazarlama ve işletmesinden ekipler sorumludur. 
 *Çolpan İlhan Sadri Alışık Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği gerekli gördüğünde seçilen oyunların cast ve rejilerinde düzenlemeler ve değişiklikler yapabilir.
*Ekiplerin oyun seçimi yaparken, yeni nesil,  avangart ve alternatif oyunlara öncelik vermeleri, sahne koşulları, seyirci profili gibi koşullara dikkat etmeleri gerekmektedir.  

Yukarıya Çık