2016-2017 SAKM CAST-SANAT PROJESİ DEĞERLENDİRMESİ BELLİ OLDU
Tarih : 2016-06-04 15:49:05

ÇOLPAN İLHAN & SADRİ ALIŞIK TİYATROSU 2016-2017 tiyatro sezonunda SAKM cast ve SAKM sanat oyuncularına proje oyun desteği vermeyi sürdürüyor.
2016-2017 sezonunda SAKM Alternatif Sahne bünyesinde sahnelenecek oyun projelerini tarafımıza sunan ve başvuru yapan tüm oyuncularımıza teşekkür ederiz.
Yapılan başvurular sonucunda Sanat Kurulumuzun yaptığı değerlendirme neticesinde projesini sunmaya hak kazanan oyunların listesi aşağıdaki gibidir. 

*BEKLEME SALONU

*HİÇTEN GELEN SEVGİLER 

*MEDYUM

*OLEANNA

*OTELLO

*TAVTATİ KÜTÜPATİ 

Gerçekleşecek ön gösterimlerin değerlendirmesi sonucunda kurul tarafından sahnelenmesi uygun görülen oyunlara aşağıda detaylı olarak açıklanmış olanaklar Tiyatro yönetimi tarafından sağlanacaktır. Proje sahibi ekiplerin gerçekleştirmesi gereken hususlarda aşağıda belirtilmiştir.
Ayrıca kurul gösterimleri 3-4 Ekim tarihlerinde SAKM Çolpan İlhan Sahne'de gerçekleşecek olup detaylı saat bilgili ekiplere bildirilecektir. 

SAKM TARAFINDAN SAĞLANAN OLANAKLAR:
 

PRODÜKSİYON: Seçilen oyunun, yönetim tarafından belirlenen bütçe dâhilinde, dekor, kostüm, aksesuar, realizasyon giderleri SAKM tarafından karşılanacak olup gerekli tasarımlar yapılırken sahne olanakları, sahnenin kullanım koşulları ve bütçe göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecektir. 

OYUN PROVALARI: Kurul tarafından sunum yapmaları uygun görülen ekiplere sunum gününden bir gün önce ve sunum günü sahnede prova imkanı verilecektir.  Sahnelenmeye değer bulunan oyun veya oyunların tüm provaları kurum içinde yapılacaktır. 


TANITIM: SAKM oyunların basın tanıtımlarını basın danışmanı aracılıyla gerçekleştirecektir. SAKM sezon içinde gazete ilanı, facebook reklamı, sosyal medya tanıtımlarını gerçekleştirecektir.  

SÜPERVİZÖR VEYA YÖNETMEN DESTEĞİ: Kurum ekiplere seçilen oyunları için eğer yönetmeni yoksa yönetmen, yönetmenli oyunlar içinse süpervizör desteği verecektir. 

BASKILI MALZEME: SAKM sahnelenmeye değer bulunanekiplerin afiş, broşür, aylık program gibi baskılı malzemelerin imalatını gerçekleştirecektir. 

 

EKİPLERİN GERÇEKLEŞTİRMESİ GEREKEN İŞLEMLER: 

TELİF: Ekipler başvuru yaptıkları oyunların telif haklarını (yazar, çevirmen, müzik) elde etmiş ve maddi yükümlülüklerini gerçekleştirmiş olmak zorundadır.
 PROVA: Ekipler oyun provalarını, oyun ilk gösterim tarihi belirlendikten sonra, ilk gösterim tarihinden 2 hafta önce sahne veya kurum içinde yapabilirler. 

OYUNCU SEÇİMİ: Ekipler SAKM cast veya sanat biriminden olan oyunculardan oluşmalıdır, dışardan gelecek oyuncular rol dağılımları gözetilerek kurul onayıyla ekiplere katılabilir. 
İŞLETME: Oyunların sahnelenmesinden önce ve sonraki tüm bilet satış, tanıtım, dış sahne tahsisleri, gişe açılması, telif raporlarının hazırlanması, oyunun mali işlemlerinin yapılması dâhil oyunun tüm satış, pazarlama ve işletmesinden ekipler sorumludur. 
 


*Çolpan İlhan Sadri Alışık Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği gerekli gördüğünde seçilen oyunların cast ve rejilerinde düzenlemeler ve değişiklikler yapabilir.*Ekiplerin oyun seçimi yaparken, yeni nesil,  avangart ve alternatif oyunlara öncelik vermeleri, sahne koşulları, seyirci profili gibi koşullara dikkat etmelerigerekmektedir.   Yukarıya Çık