6.SADRİ ALIŞIK ANADOLU TİYATRO OYUNCU ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Tarih : 2016-03-21 12:55:58

Bu yıl 6.sı düzenlenen 2014-2015 sezonu “Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri” sahiplerini buldu… Yaşanan üzücü olaylara rağmen çok sayıda sanatseverin katıldığı Ankara Şinasi Sahnesi’nde gerçekleşen töreninin açılışını Yekta Kopan ''Herşeye rağmen inadına Sanat'' sözleriyle yaptı.

Kerem Alışık ise Çolpan İlhan Sanata Değer Katan Kadınlar Ödülünü Sevgi Türkay'a verirken duygusal anlar yaşadı. ''Çolpan İlhan ailemizin kahramanı, emek üretim ilişkimizin kaynağı ve sanatsal tüm çabalarımızın mimarıdır. Ailem ve SAKM ailesi olarak ona bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum'' derken ''Sanatla nefes alabilen bireyler olarak bu acılı ve endişeli günlerimizde hayata sanatla tutunmaya çalışıyoruz. Çünkü sanatın bir yakınma değil, bir başkaldırı, bir moral gücü olduğunu biliyoruz. Bu duygu ve düşünceyi bizimle bu gece paylaşan sanat dostlarına teşekkür ediyor, ödül alan ve aday olan meslektaşlarımı kutluyorum.'' diye konuştu.
 Ayrıca gecede Erdal Beşikçioğlu'nun eşi Elvin Beşikçioğlu Tatbikat Sahnesi’ndeki oynanan“Mezarsız Ölüler” adlı oyunundaki performansıyla'' Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu '' ödülünü alırken , ''Başta Erdal olmak üzere bu ödülü almam da emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ödülü  Erdal ve tüm Tatbikat Sahnesi adına alıyorum '' diye belirtti.  
Gecede Onur Ödülü ise Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen tarafından değerli sanatçı Gülgün Kutlu'ya verildi.

Ankara’da sahnelenen ve Anadolu’dan Ankara’ya gelerek perde açan tiyatro topluluklarında emek veren sanatçıları yüreklendirmeyi amaçlayan Çankaya Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleşen ödüllerin jüri başkanlığını Gülşen Karakadıoğlu (Öğretim Görevlisi, Eleştirmen & Yazar) yaptı.Mehmet Ege (Yönetmen & Oyuncu), Prof. Dr. Deniz Bozer (Öğretim üyesi & Eleştirmen), Doç. Dr. Filiz Elmas (Öğretim üyesi & Eleştirmen), Akif Yeşilkaya (Yönetmen & Öğretim Görevlisi), Mehmet Atay (Yönetmen & Oyuncu) ve Basri Albayrak (Oyuncu) seçici kurulun değerli isimleri arasında yer aldı

   

    6. SADRİ ALIŞIK ANADOLU TİYATRO OYUNCU ÖDÜLLERİ  (2014-2015) KAZANANLAR   

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
Elvin Beşikçioğlu              Tatbikat Sahnesi                   “Mezarsız Ölüler”
  YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU 
Erdal Küçükkömürcü               Ankara Devlet Tiyatrosu        “Satıcının Ölümü”

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
Maral Üner                            Ankara Devlet Tiyatrosu         “Hedda Gabler”

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU 
 Mert Kırlak                         Eskişehir B.B. Şehir Tiyatroları      “Gergedan”
 KOMEDİ YA DA MÜZİKAL DALINDA YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
Ebru Nil Aydın                Ankara Devlet Tiyatrosu                      “Shakespeare Zorda” 
KOMEDİ YA DA MÜZİKAL DALINDA YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
İrfan Kılınç                           Ankara Devlet Tiyatrosu       “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”  
KOMEDİ YA DA MÜZİKAL DALINDA YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU 
Şirin Giobbi          Ankara Devlet Tiyatrosu                        “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”  

KOMEDİ YA DA MÜZİKAL DALINDA YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU 
Bülent Yıldıran        Ankara Sanat Tiyatrosu          “Tesadüfen Kadın Elizabeth”

 
ONUR ÖDÜLÜ

Gülgün Kutlu       Gerek unutulmaz rolleriyle hatırlanan oyunculuğu gerek  öğrencilerine  oyunculuk sanatını öğreterek  katkıları yanında sahnelenen oyunları görmek konusunda eksilmeyen ilgisi ve sorumlu bir kıdemli oyuncu tavrıyla örnek olması nedeniyle onur ödülü sunulması uygun görülmüştür.  
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ  Kulis Sanat Tiyatrosu      Özel tiyatroların zor koşullarla sürdürdükleri yaşam süreçlerine karşın kişisel çabalarıyla kurdukları yeni tiyatrolarında sergiledikleri nitelikli  oyunlar  ve başarılı oyunculuklarıyla genç bir soluk kattıkları için özel ödül verilmesi uygun görüldü.

Yukarıya Çık