FİRUZE ENGİN

FİRUZE ENGİN

1984 yılında Edirne'de doğdu. Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı’ndan mezun oldu. 2006 yılında kurucuları arasında yer aldığı Tiyatro BeReZe ile çalışmaya başladı.

Tiyatro BeReZe bünyesinde, “Ama Bana Lazım” adlı çocuk oyununu Elif Temuçin ile birlikte yazıp yönetti. Aynı oyunda oyuncu-kuklacı olarak rol aldı. Sevim Ak’ın yazdığı Kayıp Eşya Bürosu adlı öyküyü, Elif Temuçin ile birlikte sahneye uyarladı, aynı oyunda oyuncu-kuklacı olarak rol aldı. Metnini oyuncular ve yönetmenin kolektif olarak hazırladığı “Kırmızı Ayakkabılı Kadınlar” adlı oyunda rol aldı.

Tiyatro Oyunbaz bünyesinde sahnelenen “BernardaAlba’nın Evi”,

Stüdyo4 İstanbul bünyesinde sahnelenen “Olmamış Mı?” adlı oyunlarda oyuncu olarak yer aldı.

Tiyatro BeReZe bünyesinde sahnelenen “Sadece Bir Gün” adlı oyunda oyuncu olarak yer almaya devam etmekte.  

 

Yazdığı Hıdrellez adlı oyun 2013-2015 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir  Tiyatroları’nda, 2016-2017 sezonunda Van Devlet Tiyatrosu’nda sahnelendi.

Yazdığı Cambazın Cenazesi adlı oyun 2014-2016 yılları arasında İkinciKat Tiyatro’da sahnelendi. Bu oyunla 2015 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut özel ödülünü kazandı.

2015-2016 yılları arasında İkinciKat Tiyatro’da sahnelenen “Kar Küresinde Bir Tavşan” adlı oyunun yönetmenliğini yaptı.

Tiyatro BeReZe bünyesinde, çocuklar ve yetişkinler için tiyatro çalışmalarını sürdürüyor. Çocuklar için yaratıcı yazarlık eğitimleri veriyor; bağımsız olarak senaryo ve oyun yazarlığı yapmaya devam ediyor. 

Yukarıya Çık