MURAT KARASU

1985 Yılında Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu. O yıldan beri Devlet Tiyatrolarında oyuncu ve yönetmen olarak çalışmaktadır. Başta Devlet Tiyatroları olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında pek çok tiyatroda oyunlar sergilemiş ve oynamıştır. Üniversitelerin Tiyatro bölümlerinde ve özel kurslarda eğitmen olarak çalışmıştır. Bursa, Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatroları'nda oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı. Devlet Tiyatroları'ndaki yönetim görevlerinin yanı sıra Devlet Tiyatroları Spor Kulübü'nde ve Devlet Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı TOBAV'da da yöneticilik yaptı.

Devlet Tiyatroları'nda Bursa, Adana, Diyarbakır, Trabzon, Ankara ve İstanbul'da oyunlar yönetti. Ayrıca İzmit Şehir TiyatrosuBakırköy Belediye TiyatrolarıEskişehir Tiyatro AnadoluYeditepe OyuncularıAbdullah Şahin/Nokta TiyatrosuTiyatro TiAnkara Maliye TiyatrosuTiyatro Adam gibi topluluklarda ve Makedonya Üsküp Halklar Tiyatrosu ileBulgaristan Rusçuk Devlet Tiyatrosu'da yönetmenlik yaptı. Özel ve ödenekli tiyatrolarda birçok oyunda oyuncu olarak da görev aldı.

Hüzün Mahallesi Otobüsü ve Kaplumbağanın Ninnisi isimli iki oyun yazdı. Bunlardan ilki yayımlandı ve Devlet Tiyatroları'nda sahnelendi.

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü, Mimar Sinan Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Ana Sanat Dalı ve Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde eğitmenlik yaptı. Halen Haliç Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi'nde eğitmen olarak çalışmaktadır. Ayrıca sinema, televizyon ve dublaj çalışmaları da yapmaktadır. TOBAV İstanbul Şube Başkanı'dır.

Yukarıya Çık