ŞAKİR GÜRZUMAR

− Türkiye Devlet Tiyatrosu Yönetmeni

 

İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni

 

(Daha önceki yıllar; Adana-Ankara Yönetmen ve Sanat Yönetmenlikleri)

− 1958 Ankara doğumlu

 

Eğitim        : AÖD.Tevfik Fikret Lisesi-Ankara Hacettepe Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü.

 

Araştırma  :1986 yılında Devlet Tiyatroları tarafından araştırma için burslu olarak Londra’da görevlendirildi. National Theatre ve Royal Shakespeare Company’nin işleyiş sistemleri ve tüm alanlarında araştırma yaptı. National Theatre’da bir çok provaya katıldı.

 

Guildhall School of Music and Drama’nın tüm derslerine katıldı. 1991-1993-1996-2001 yıllarında Londra’ya giderek araştırmalarını sürdürdü.

 

 

Sahneye Koyduğu oyunların Bazıları: Yetmişe yakın oyun sergiledi. Küçük Prens, Ayakta Durmak İstiyorum, Sultan Gelin, Kaktüs Çiçeği, Avanak, Küheylan, Ne Güzel Bir Gün, Kuvay-i Milliye kadınları, Açıl Kafam Açıl, Karımın Adı Maurice, Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Savaş Yorgunu Kadınlar, Gizli Örgüt Nasıl Kurulur, Miserry, Tıpkı Sen Tıpkı Ben, Katil Uşak, Karar Kimin, Yolcu, Avrupa Komedyası, Dalga, Romantika, Atlarıda Vururlar (İki Kez Sahnelendi), Yer Demir Gök Bakır, Goya, Ziyaretçi, Kadınlarda Savaşı Yitirdi , Büyük Romulus, Töre (Dört Kez Sahnelendi), Genç Osman (Üç Kez Sahnelendi), Danton’un Ölümü, Müfettiş, Hayvan Çiftliği, Uyarca (İki Kez Sahnelendi-Bonn Bianeli’ne seçilerek Türkiye’yi temsil etti), Bir Şehnaz Oyun (Üç Kez Sahnelendi), Çayhane (İki Kez Sahnelendi), Ölüleri Gömün (İKSV Uluslar arası Tiyatro Feztivali’ndeTürk Devlet Tiyatrosu’nu temsilen katıldı), Pantaglaise, Küheylan, Atları da Vururlar (Ankara versiyonu), İyi Büyük Romulus, Sidikli Kasabası Müzikali (Sanat Yönetmeni), Çöl Fırtınaları ve Guguk kuşu en çok ses getiren oyunlarıdır. Ayrıca 2010 İstanbul Kültür Başkenti kapsamında sahnelenen “Sultanı Seyirlik” adlı show’un yönetmenliğini yaptı.

 

Ödüllerin Bazıları            :  Başta; üç kez verilen TC. Kültür Bakanlığı En İyi Yönetmen ödülü (2 kez) olmak üzere birçok en iyi Yönetmen ve en iyi Yapım ödüllerine sahiptir.

Töre (T.C Kültür Bakanlığı Ödülleri: En İyi Yönetmen), Küheylan ( Avni Dilligil Ödülleri: En İyi Yönetmen/En İyi Yapım, Yaşam Radyo Ödülleri: En İyi Oyun, Afife Jale Tiyatro Ödülleri: En iyi üç Yönetmen), Bir Şehnaz Oyun (İsmail Dümbüllü Ödülleri: En iyi Yönetmen), Genç Osman (Lions Ödülleri: En iyi Yönetmen), Uyarca (Sanat Kurumu ve Afife Jale Tiyatro Ödülleri: En iyi oyun-T.C Kültür Bakanlığı Ödülleri, Tiyatro Dergisi Ödülleri ve 1. Altın Lale Güzel Sanatlar Ödülleri: En iyi Yönetmen), Çayhane (Afife Jale Tiyatro Ödülleri: En iyi Yönetmen/En iyi Oyun), Ölüleri Gömün (Tiyatro Dergisi Ödülleri: En iyi oyun), Kuvay-i Milliye Kadınları (Atatürkçü Düşünce Derneği Ödülleri: En iyi Yönetmen/En iyi oyun),

 

Ayrıca sanatçının sahnelediği oyunların çoğu çeşitli dallarda (dekor,Kostüm,Işık,müzik,Koreografi vs.) bir çok ödüle layık görülmüştür.

Yukarıya Çık