BÜLENT DEVELİ

Gösteri Sanatları Merkezinde oyunculuk eğitimine başlamıştır. Dört sezon boyunca geleneksel Türk Tiyatrosu yapmıştır. Oyunculuk eğitimi esnasında Yaşar Nezih Eyüboğlu ile pantomim çalışmalarına yönelmiştir. Tiyatro ve pantomim çalışmaları devam ederken geçirdiği bir kaza ve ardından yaşadığı bir operasyon süreci sonucunda, TRT'de dublaj yapmaya başlamıştır. Ancak sonraları kendisini pantomim ile ifade etmeyi tercih etmiştir. Bu onun için bir milattır. Bu kararı aldıktan sonra bedenini yeniden ve daha doğru kullanmayı öğrenmeye başladığı farklı tekniklerle tanışmıştır ve hala öğrenmeye devam etmektedir. Aslında bu bedenine bir meydan okumadır. O tarihten günümüze dek birçok spor branşını aktif olarak yapmaktadır. Lisanslı olarak kick-box yapmaktadır,T’ai Chi Chu’an ve yoga deneyimlemektedir,çift yıldız su altı dalgıcıdır. İnsan bedenini çözümlemek ve farklı disiplinlerden  beslenmeyi kendisine yol edinmiştir. Klasik pantomimden beslenmiş ancak daha performatif çalışmalar sunmaktadır.

Christine Brodbeck ile modern dans çalıştı. İstanbul Şehir Tiyatroları T.A.L.'de (Tiyatro Araştırma Laboratuvarı) atölye çalışmasında bulundu. Adam Darius-Kazimir Kolesnik ile hayali mim çalışmasına katıldı. Stanley Allan Sherman ile Commedia Dell'arte çalışmaları yaptı.

Mezun olduğu kurumda dört sezon boyunca pantomim ve beden dili eğitmeni olarak görev aldı. 2005 sezonundan bu yana Sadri Alışık Kültür Merkezinde pantomim ve beden dili eğitmeni olarak görev almaya devam etmektedir. 2010 sezonundan itibaren Müjdat Gezen Sanat Merkezinde pantomim eğitmeni olarak görev almaya başlamıştır.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İşitme Engelliler Merkezi'nde yaratıcı drama çalışması düzenledi. Katıldığı festivallerde ve sosyal sorumluluk projelerinde sahne performansları sunmaya  ve pantomim atölyeleri  düzenlemeye devam ediyor.Bunlardan bazıları;  Melt Projesi kapsamında Renk Ahenk Cihangir fest2008, 11. ve 12. Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, İ.B.B. Şehir Tiyatroları 25. Çocuk Şenliği,Haiti’ye yardım gecesi babylon 2010,18.ve19. garanti caz festivali,53.Uluslararası Akşehir Nasrettin Hoca Anma ve Mizah Günleri,Green Business 2012…TRT'de 2009 sezonuyla açılan çocuk kanalında 'Haberlik' adlı programda pantomim oyuncusu olarak görev aldı. 2010 Kültür Başkentleri Pécs ve İstanbul’u birleştiren ‘’Yaratıcı sokaklar festivali’’nde performanslarını sundu…’’Mim Depo performans topluluğu ‘’ kurucusu ve genel sanat yönetmenidir…

Pantomim’in Türk Tiyatrosundaki dışlanmışlığına bir sebep olarak bazı oyuncuların tembelliğini gösteriyor. Çünkü pantomim yapmaya niyetlendiğinizde ‘’Bedenleri nadasa bırakma’’ hakkınız yoktur… Oyunculuk hayatınız boyunca sürekli kendine bir ‘’meydan okuma’’ sözkonusudur… Sahne sanatçısı performansını sürekli ölçmek durumundadır… Bu disiplin de herkese uygun değildir… Ancak her sahne sanatçısı pantomimden beslenmelidir… Anlatımda yüksek enerji, devinimde kalabalıktan uzak bir tutum ancak pantomim becerisiyle elde edilebilir… Bu ‘’ Pantomim çok abartılıdır’’ diyen kimilerine bir cevaptır…

 

Yukarıya Çık