FİLM YAPIMI VE YÖNETMENLİK

ATÖLYENİN AMACI VE İÇERİĞİ
Sinema, kolektif bir yaratı olmanın ötesinde, belirli bir mesleki birikim ve teknolojik alt yapı gerektiren bir sanat dalı.  Bu yüzden film yapmak,  anlatacak çok şeyi olan birçok kişi için uzun yıllar boyu sadece bir hayal olarak kaldı.
Bu gün bu hayale ulaşmak çok daha kolay! Gelişen teknolojiler bize bu imkânı sunuyor. Artık HDSLR makinalar ve bilgisayar tabanlı kurgu sistemleriyle profesyonel işler yapmak mümkün. Yapmamız gereken, sinemanın kendine has anlatı dili ve tekniğini ve de söz konusu teknolojilerini öğrenmek…
Bu amaçla hazırlanan FİLM YAPIMI VE YÖNETMENLİK ATÖLYESİ öğrencileri en modern ekipmanlarla uygulama yaparak öğreneceklerdir.

Haftada 2 gün ve 6 ders saati olmak üzere, toplamda 32 hafta ve 192 ders saati sürecek FİLM YAPIMI VE YÖNETMENLİK ATÖLYESİ sonunda öğrenciler; senaryo yapısı, sinemasal anlatı dili, tekniği ve estetiği, yönetmenlik, sinematografi ve  kurgu  gibi temel başlıkları içeren pre-prodüksiyon, prodüksiyon ve post-prodüksiyonun tüm aşamalarını profesyonel ekipmanlarla uygulama .

Atölye sonunda öğrenciler, görsele ve işitsele ait yeni teknolojileri öğrenmiş, dünya sinemasının en önemli film örneklerine ait film parçalarını izleyip tartışmış, izleyecekleri filmlerden daha çok şey görebilme ve duyabilme yetisine sahip, profesyonel düzeyde film irdeleme  becerisine sahip bireyler olacaklardır.

Aynı zamanda kendi film ekibini kurup, küçük prodüksiyonlarını gerçekleştirebilme  yetilerine  sahip almakla birlikte SADRİ ALIŞIK AKADEMİ nin “Senaryo Yazarlığı”  ve “Oyunculuk”  eğitimi alan diğer öğrencileriyle de kolektif bir çalışma olanağına sağlanacaktır.

Bölümler arasındaki bu işbirliği, Oyunculuk  bölümünden mezun öğrencilerin pratik yapma, Senaryo Yazarlığı bölümünden mezun öğrencilerin yaratılarını perdede/ekranda görebilme şansı da sağlayacaktır.

PROGRAM - MÜFREDAT

  • Sinema dili estetiğinin temel kavramları
  • Görüntü ve ses estetiğinin temel kavramları
  • Senaryo analizi ve geliştirme
  • Kamera ve Işık
  • Çekimler öncesi hazırlık çalışmaları
  • Kısa film çekimi/ Kurgu
  • Kamera önünde oyunculuk
  • Müzik ve ses çalışmaları
  • Çekim sonrası hazırlık ( Kurgu, efekt uygulama, fragman hazırlama )

 

    EĞİTİM SÜRESİ
Haftada 2 gün ( 3’er saat) 6 saat olmak üzere
TOPLAM 32 hafta (8 Ay) 192 saat

 

Yukarıya Çık